Články

 

Jachtaření na Orlíku

24.-26.7.2015

Kamarád Radim vymyslel, kterak strávit příjemný víkend plachtěním na plachetnici na přehradě Orlík. Slovo dalo slovo a v pátek po poledni jsme vyrazili i s našimi drahými polovičkami směr orlická přehrada.

Po příjezdu nás čekalo překvapení v podobě jiné lodi, než se kterou jsme počítali, ale nenechali jsme se rozhodit, tahle lodička vypadá taky dobře a jméno "Sea Devil" v nás evokovalo představu, že to bude po čertech dobrá loď.

Sotva jsme přestěhovali věci z auta do lodi, byli jsme vyzváni panem pronajimatelem, abychom opustili molo, protože není jejich a skutečnému majiteli mola prý to vadí. Tak jsme loď překotvili vedle mola ke břehu, abychom zjistili, že na lodi chybí žebřík, takže dostat se do lodi bude docela problém. Paráda. Takže improvizace v podobě kusu lana a smyčky, aby se člověk vůbec dostal z lodi a na loď. Ale co, nejsme žádná ořezávátka, ani touto chybějící fičurou si přece nebudeme kazit náladu, no ne? A tak jsme vyrazili na malé občerstvení do blízkého kempu Podskalí na velmi dobrou Plzničku. V započatém veselí jsme pak pokračovali ještě na lodi, bylo potřeba začít spotřebovávat dovezené zásoby.

Ráno nás vzbudila blížící se bouře, která během pár minut dorazila až k nám. Vzápětí se dostavilo také překvapivé zjištění, že do lodičky teče a to na všemožných místech. No co, hlavně že do ní neteče zespodu :-) Však co bychom za svoje peníze chtěli, snad ne loď, která bude v pořádku !!!

Za hodinku bylo po bouři a tak jsme mohli vyrazit na plavbu. Vítr byl spíše vánek a tak jsme se dopoledne velmi ležérně přesouvali směrem na jih. Na oběd jsme zakotvili v Maríně Orlík, kde se výborně vaří.

Odpoledne se ale vítr rozfoukal a chvílemi přecházel ve vichřici. To samo o sobě se dá zvládnout nastavením plachet, ale vítr neustále měnil směr a to velmi divoce. Chvíli pral z jihu, pak zase ze severu, kdo někdy plachtil ví, jaká je to sranda. K tomu jsme záhy zjistili, že jsme pravděpodobně první, kdo na této plachetnici plachtí v silnějším větru, nebo možná plachtí vůbec.  Začali jsme postupně objevovat závady této vzorně připravené krasavice. Nejdříve se několikrát zasekla karabina kosatky do napínacího lana stěžně (karabina odstraněna a nahrazena úvazkem), pak ustřelila otěž hlavní plachty (byla pokřivená a nezajištěná kontramatkou) a aby toho nebylo málo, když jsme potřebovali skasat kosatku, tak to nebylo možné, protože na navíjecím laně chybělo vodítko, takže se navíjecí lano zamotalo a bylo nefunkční. Závady jsme za mírného emočního vypětí zvládli a i přes velmi nepříznivý vítr jsme se probojovali kolem zámku Orlík, propluli pod Žďákovským mostem a pak ještě dále na jih až k obci Ochoz. K zvládnutí všech problémů výrazně přispěly Radimovy zkušenosti z plachtěním a jeho neochvějný klid při řešení všech trablů. Díky Ráďo ;-) A taky velké díky holkám, že zvládly strach a obavy a zůstaly s náma věrně na lodi ve zlém i dobrém :-)

Večer jsme se vrátili zpět na Marínu Orlík. V přístavu bylo plno, proto jsme zakotvili před zátokou u starého pontonu. Po večeři bylo potřeba spotřebovat další část tekutého proviantu. U této bohulibé činnosti jsme pozorovali nádherný  večer s červánky.

V neděli ráno vysvitlo opět sluníčko a začal foukat bezvadný vítr, takže nejlepší část víkendu na lodi byla právě v neděli dopoledne. Vítr měl proměnlivou sílu, ale směr neměnil tak často jako předešlého dne. Konečně se měla možnost projevit kvalita trupu vypůjčené lodi, která byla poměrně svižná a konečně jsme si plachtění náležitě užívali.

Celkově šlo o velmi vydařený víkend, ve kterém jsme zažili spoustu nových zážitků a nemůžu jinak, než takovéto dobrodružství vřele doporučit.

Na co si ale příště dáme větší pozor, to bude výběr lodi a asi i samotného provozovatele půjčovny. O kvalitě přístupu si z mého vyprávění udělejte názor sami. Jedná se o tuto půjčovnu a tuto loď: http://www.freeyacht.net

A tady nějaké fotečky:

a ještě něco z mobilů:

<< Zpět na předchozí stránku


Napsat komentář
 Pokud je kód špatně čitelný.
Opiště kontrolní kód (*)
Share:  Add to Facebook Tweet This Add to Delicious Submit to Digg Stumble This