Proč, jak a čím?

 

Když jsem se po více než dvaceti letech vrátil k potápění, tomuto krásnému sportu, velice brzy jsem narazil na problém. K moři je to daleko, takže nejvíce (nejčastěji) se potápím tady u nás. Jenomže po čase si člověk řekne, že už to tady vlastně zná, nic moc nového už neuvidí a tak jsem začal přemýšlet, co bych pod tou vodou mohl vyvádět, abych se nenudil. Odpověď přišla velmi rychle a byla velmi prostá:

"Budu fotografovat"! :-)

Jenomže jak? A čím? Tak jsem začal sjíždět různé články, návody, recenze a záhy jsem zjistil, že udělat alepoň trochu slušnou fotku pod vodou je daleko těžší, než na suchu. Podvodní prostředí je specifické, je tam málo světla, vše je opticky zhruba o třetinu blíže a mezi objektivem a scénou se neustále vznáší kupa nečistot, od kterých se odráží světlo blesku zpět do objektivu. Barevné spektrum je taky úplně někde jinde, protože s přibývající hloubkou ubývá nejdříve červený odstín a postupně i ostatní, podle toho, kam až dení světlo dosvítí.

Prvni foťák, ktery jsem pořídil byl Canon A3300IS z Aukra. Byl nový a  za pár peněz. Světelnost objektivu 2.8 nebyla na tento lowend nejhorší a měl oproti konkurenci jednu nespornou výhodu - dal se v něm použít alternativní firmware CHDK, což je vynikajici záležitost a jednou s funkcí, kterou tím fotoaparát získá je možnost ukládat fotky ve formátu RAW (dng). Tato možnost není sice pri focení pod vodou nutnost, ale minimálně ve dvou věcech je to velká výhoda. Jednak se nemusíte zabývat vyvažováním bílé, protože se při expozici uloží data beze ztráty informace a vyvážení bílé se tak provede až následně při zpracování v počítači. Další výhodou je možnost velmi výrazných úprav jasu a spousty dalších parametrů, kreté by při editaci v jpg velmi snižovali výslednou kvalitu. To oceníme zejména při záchraně záběru, o který byste neradi přišli.

Příklad takového použití:

Pokud by první obrázek byl nasnímán a ihned uložen pouze v jpg, mohl bych jej rovnou smazat!

Teď bylo potřeba tohohle prcka šoupnout do nějakého pouzdérka. Situace na trhu je velmi jednoduchá, máte na výběr mezi drahými plastovými pouzdry, nebo mezi superdrahými pouzdry z hliníkových slitin:-) Zvítězilo pouzdro od firmy Ikelite, v podstatě to nejlevnější, co se dalo sehnat.

Vzhledem k tomu, že voda přibližuje a také z důvodu co nejmenšího znečištění záběru je nutnost dostat se k fotografovanému objektu co nejblíže. Proto je velmi výhodné mít objektiv s co nejkratší ohniskovou vzdáleností (široký úhel záběru). To se u kompaktních fotoaparátů dá řešit použitím předsádky. Pokud nevíte co s prachama, můžete použít i domeport. Opět jsem zalovil na Aukru a sehnal jsem vzkutku za "lidovku" UW předsádku od firmy Epoque, typ DCL-20.

Abych mohl fotografovat zejména v našich lomech a jezerech, musel jsem pořídit podvodní blesk. Pokud zabrouzdáte na kterýckoliv eshop s UW technikou, zjistíte, že podvodní blesky mohou svou cenou směle konkurovat samotným fotoaparátům s pouzdry. Protože jsem ale úplný začátečník, řekl jsem si, že se porozhlédnu po něčem z druhé ruky. Blesk musel splňovat tyto požadavky:

  • odpalování optickým kabelem
  • ruční nastavení intenzity záblesku
  • alespoň trochu slušný technický stav

Následně jsem měl štěstí a povedlo se mi za pár peněz sehnat úplně nový SeaLife SL960. Není to sice žádná pecka, ale pro to moje focení... :-D

Později jsem začal toužit po nečem kvalitnějsím, ale aby to rozměrově byl opět kompakt, ale s lepším výstupem, světelnějším objektivem s lepší kresbou. A v průběhu hledání jsem narazil na Olympus XZ-2. Tento přístroj byl po dlouhou dobu na špici (asi ještě je) jako jeden z nejpovedenějších kompaktů na trhu. Má nejenom vysokou obrazovou kvalitu (nejen v kategorii kompaktů), ale provedení a design jsou hodně vychytané. Ergonomie a samotné ovládání při fotografování je prostě parádní, přístroj se mi okamžitě dostal pod kůži. Je to jedno z těch zařízení, které člověk pokaždé znova a znova bere do rukou se stejným pocitem dokonalosti. Prostě - dobře se s ním fotí! :-)

K němu samozřejmě origální pouzdro PT-054 taky od Olympusu. Abych zajistil pod vodou tolik důležitý široký záběr, dovybavil jsem tuto sestavičku širokoůhlou předsádkou Inon UWL-H100 28M67 Type1, která zkrátila ohnisko objektivu z širokých 28mm na velmi širokých 17mm.