getsimple

 

Tento můj osobní webík funguje na redakčním systému GetSimple. Dlouho jsem hledal nějaký CMS, který by byl rychlý, nepoužíval databázi a dal se jednoduše zálohovat. GetSimple tohle všechno splňuje. Pokud stavíte web, popřípadě blog, který nebude čítat tisíce stránek a nebudete potřebovat rozsáhlé multiuživatelské prostředí, určitě GetSimple alespoň vyzkoušejte. V rychlosti GetSimple před ostatními CMS opravdu nemá konkurenci. Je to způsobeno právě tím, že ke svému běhu nepotřebuje databázi. Místo toho ukládá potřebná data do souborů .xml. Co se týče velikosti komunity uživatelů a vývojářů, ta nění tak rozsáhlá jako u Wordpressu, Joomly nebo Drupalu. Kdo ale ovládá alespoň základy PHP, nebude mít problém cokoliv do tohoto systému dodělat. 

Na GetSimple jsem narazil díky Tomáši Janečkovi, který na svém webu tento CMS představuje a kde také najdete základní informace a návody, jak systém nainstalovat, jak na instalaci pluginů, nebo jak vyrobit vlastní šablonu. Tímto Tomášovi Janečkovi velmi Děkuji. 

GetSimple po instalaci obsahuje pouze správu menu a stránek, takže pokud budete potřebovat další funkce, musíte si je doinstalovat v podobě pluginů, které jsou ke stažení na domovské stránce. Pro ty, co ovládají php nebude problém si v takto jednoduchém systému cokoliv dodělat.

Úprava vzhledu změnou šablony, nebo vytvoření šablony vlastní,  je mnohem snadnější, než na Wordpress apod. Bohužel bez alespoň základní znalosti html a css se samozřejmě neobejdete :-)