Články

 

Přesuny GetSimple

Jedním z důležitých parametů, kterým mě GetSimple (dále jen GS) potěšil, je možnost velmi jednoduchého přesunu CMS jak mezi hostingy, tak i z localhost na hosting a opačně. Samozřejmě i zálohování je velmi jednoduché. Spočívá pouze ve zkopírování celého webu někam:-) Protože ale nic není tak jednoduché, jak by mohlo být, je potřeba vědět pár důležitých věcí, aby vše fungovalo jak má.

(Následující text psaný kurzivou platí pro staré verze GS, nové verze po úpravě cesty v administraci automaticky přepíší veškeré cesty.)

První problém mohou způsobit odkazy v rámci webu. GS sám o sobě používá relativní odkazy. Problém ale nastává, pokud v GS wysiwyg editoru například vkládáte obrázek do stránky. Defaultně se použije absolutní cesta (adresa) a odkaz bude funkční jen z tohoto umístění. Řešení jsou dvě.

Buď to necháte tak a při přesunu jinam projedete všechny soubory ve složce a podsložkách "/data" nějakým pokročilým editorem, který umí prohledávat soubory (např. PSpad), ve kterém zadáte najít a nahradit původní odkazy novými.

Nebo máte druhou možnost a tou je úprava odkazu hned při zadání v editoru na odkaz s relativní cestou. Pak při jakémkoliv přesunu webu nebudete mít problém. Osobně jsem zvolil druhou možnost a už při zadávání adres používám relativní cesty. Takže např. adresu k obrázku:

http://nejakadomena/data/uploads/fotky/img.jpg

přepíšu na:

../data/uploads/fotky/img.jpg

 

No a to nejdůležitější po přesunu na nové umístění (popř. do jiné složky) je změnit v nastavení GS položku: "Základní URL stránek" na novou adresu. Pokud používáte (máte zapnutou) funkci tzv. "hezkých" adres (FancyURLs), je potřeba v souboru .htaccess najít a opravit pravidlo RewriteBase, jinak vám při kliknutí na vetšinu stránek vyskočí chyba "503 error when trying to access some pages in your site". Jde o to, že pokud máte GS umístěnou v základním adresáři, bude pravidlo:

RewriteBase /

Pokud umístíte GS do podsložky např. s názvem "novaslozka", musíte upravit pravidlo

RewriteBase /novaslozka/

To co zde popisuji je samozřejmě v angličtině popsáno na mateřském webu GS ze:

http://get-simple.info/wiki/installation:migrating

 

<< Zpět na předchozí stránku