Akce Permon - 1966 až 1967
aneb projekt ponorné kabiny a pobytu pod vodou
Svobodné Heřmanice - 1966 až 1967
Mnozí o něm jenom slyšeli, potápěči ví, že tam skutečně je. Ale málokdo tuší, jaký úžasný kus historie se za ním skrývá.
Ano, mám na mysli keson potopený v lomu ve Svobodných Heřmanicích.
Stovky hodin usilovné práce a nadšení, obrovská invence a obětavost, kterou mnozí zainteresovaní věnovali projektu, při němž byl testován pobyt lidí pod vodní hladinou. Řeč je o projektu Permon. Akce, která svým zaměřením a rozsahem byla první v bývalém Československu a celkově třetí na světě, což už samo o sobě na tak malou zemičku uprostřed evropy a bez moře je zcela jistě úctyhodné a zaslouží si, aby na ní nebylo zapomenuto.
Proto jsem se rozhodl, že na svém webu věnuji akci Permon samostatnou stránku. Už krátce po tom, co jsem začal shromažďovat materiály o této akci jsem jich měl poměrně dost a kdybych je všechny vložil do jednoho článku, bylo by to asi dosti nepřehledné. Proto jsem se rozhodl, že materiál rozdělím do samostatných částí.
Potápěči bez moře - akce Permon
Ing. Jan A. Novák
Moje první setkání s akcí Permon bylo již v dětství prostřednictvím knihy "Potápěči bez moře", která vyšla v roce 1986. Knihu jsem četl v době, kdy pro mne potápění mělo obrovský punc tajemna a o to více mne velmi dobře a čtivě napsané kapitoly o projektu Permon poznamenaly. Takže jsem kontaktoval autora této knihy Ing. Jana A. Nováka a požádal jsem jej, zda bych kapitoly z jeho knížky pojednávající právě o akci Permon mohl publikovat na svém webu a on velmi mile souhlasil. Tímto bych mu za sebe a za všechny, kteří tento článek budou číst chtěl velmi poděkovat.
Doporučuji také navštívit jeho web www.novakoviny.eu , který je plný zajímavých článků z různých odvětví vědy, a techniky, ale taky osobních vzpomínek autora.
Časopis Potápěč a strojové zápisky
Jiřího Šmýda, Viléma Kociána a Ing. Josefa Dvořáčka.
Jiří Pravda a já.
Při pátrání po dalších informacích jsem narazil na článek Jiřího Pravdy "Potápěčská lokalita Svobodné Heřmanice". Jirka Pravda (přezdívaný Gaston) se mimo jiné zabývá mapováním potápěčských lokalit v ČR. Je také autorem potápěčské mapy lomu Šifr. Jirka do svého článku čerpal informace z článkú Jiřího Šmýda a Vildy Kociána, které vyšly v době po experimentu v tehdy vycházejícím časopise Potápěč (později Vodní revue). Jirka ale o Heřmanickém Permonu nenapsal jenom článek, ale vytvořil i velmi zdařilou prezentaci věnovanou lomu ve Svobodných Heřmanicích ve formě průvodce. Prezentaci si můžete také stáhnout zde ve formátu .pps , nebo v datově mnohem menší verzi ve formátu .pdf.
Při další komunikaci s Jirkou jsem zjistil, že má doma strojopisné originály, negativy přímo s akce Permon a další materiály. Jirka byl tak laskav, že se se mnou o tento poklad podělil a materiály mi zapůjčil. Ještě jednou mu touto cestou děkuji.
- Dlouhodobý pobyt v přetlaku (Permon I.) - časopis Potápěč(č.3/1966)
- Permon III. - časopis Potápěč
- Permon IV. - časopis Potápěč
- Zařízení kabiny Permon
Takže zde předkládám další články a informace, něco už zpracoval Jirka, něco pak já. Nejzajímavější bylo zpracovávání negativů do pozitivní podoby. Protože nevlastním filmový scaner, tak jsem si musel poradit jinak a celá akce "vyvolávání" fotografií byla takové malé dobrodružství.
A tady je tedy výsledek:
Dále jsem v článcích ilustrativně použil pár svých fotografií, ale také fotografie mého kamaráda a velkého fotografa a potápěče Viktora Vrbovského - magickahlubina.cz, kterému tímto velmi děkuji.
Nakonec tady najdete fotografie a listy z deníku, který si pečlivě o celé akci vedl jeden z přímých účastníků - potápěčský veterán Jan Kocián, bratr akvanauta Viléma Kociána a které mi ochotně dovolil publikovat Mgr. Roman Kudela, profesionální potápěč a zakladatel Třineckého klubu Scuba Sea Wing. Oběma tímto velmi děkuji.
Je obrovská škoda, že se nedochovaly dokumentární filmy, které v té době o projektu natočila Československá televize (povodně zničily archivy). Nicméně tuto stránku budu nadále rozšiřovat, ještě nemám zpracováno vše co mám a taky pokud získám nějaké další materiály, tak je sem určitě přidám.
A pokud zrovna vy máte něco, čím byste tuto stránku mohli rozšířit a obohatit, prosím kontaktujte mne.